اهمیت اتاق آزمون موتور

برای آزمایش موتورها بعد از پایان فرآیندهای طراحی، ساخت و همبندی نیاز به اتاق های آزمایش موتور مجهز به تجهیزات مورد نیاز می باشد و بدون در نظر گرفتن اتاق آزمون موتور نمی توان نسبت به تولید موتورها با کیفیت و منطبق با استاندردها اقدام کرد. در واقع می توان مجموعه ای را به عنوان سازنده موتور نامید که دارای اتاق های آزمایش موتور باشد چون تنها در این صورت قادر می باشد با نتایج حاصل از آزمایش موتورهای تولیدی خود، صحت عملکرد آنها و سایر مشخصات فنی را ارایه نماید.

همچنین دانش فنی در زمینه های مختلف همواره در حال پیشرفت و دستیابی به تکنولوژی ها نوین است. همواره سعی می شود از این پیشرفت های علمی برای ارتقا و توسعه محصولات صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. همگام با این پیشرفت ها در صنعت ساخت موتورهای دیزل سنگین نیز طراحان موتور برای ارتقا و بهبود عملکرد در سامانه های مختلف موتور تلاش می کنند که حاصل این تلاش ها ارایه موتورها با عملکرد بهتردر بازارها می باشد. برای رسیدن به نتایج مطلوب در زمینه ارتقا و توسعه توان موتورها نیاز به اتاق آزمون با تجهیزات پیشرفته است، تا بتوان نسبت به عملیاتی کردن تحقیقات انجام گرفته اقدام نمود.

     نقش تجهیزات پیشرفته در اتاق آزمون موتور

به موازات سیر تکاملی موتورهای دیزلی که همراه با پیشرفت دانش صورت می گیرد اتاق های آزمون این نوع موتورها نیز باید همگام با این پیشرفت ها به تجهیزات نوین مجهز گردند. همان‌گونه که در اهمیت اتاق های آزمون موتور بیان شد علی الخصوص برای انجام آزمون های مرتبط با ارتقا و توسعه توان موتورها نیاز به تجهیزات بیشتری می¬باشد.

اتاق آزمون موتور از مجموعه از تجهیزات مکانیکی، الکتریکی، کنترلی و تجهیزات اندازه گیری شکل می گیرد که همراه با پیشرفت‌های علمی و توسعه فناوری ها شاهد تغییرات و تکامل این تجهیزات و همچنین پیدایش تجهیزات جدیدتر با قابلیت‌های بالاتر می باشیم. به روز رسانی اتاق های آزمون موتور همراه با این پیشرفت ها و مجهز شدن به تجهیزات پیشرفته سبب بالاتر رفتن سطح توانایی های فنی و ارایه محصولات جدید و با کیفیت تر خواهد شد

     توانمندی دسا در حوزه‌ی آزمون انواع موتورهای دیزل سنگین در کاربری‌های مختلف

در اختیار داشتن اتاق‌های آزمون موتورهای دیزل سنگین، علاوه بر هزینه‌های هنگفت نصب و راه‌اندازی و تسلط به سطح بالایی از تکنولوژی، نیازمند نیروهای متخصص در حوزه‌های نصب موتور در اتاق تست، اپراتوری موتور گرم، کارشناسان اتاق کنترل، طراحان و نخبگان به منظور تحلیل تمامی نتایج ثبت شده و مشاهدات می‌باشد. شرکت دسا با در اختیار داشتن این منابع ارزشمند، به‌عنوان شرکتی منحصر به فرد در ارائه خدمات آزمون موتورهای دیزل سنگین در منطقه به شمار می‌آید. وجود این زیرساخت‌ها، سبب بی‌نیازی کشور به شرکت‌های خارجی گردیده است. علاوه بر انجام انواع آزمون‌های رایج بر محصولات تولیدی و توسعه‌ای، یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند تعمیرات موتور، آزمون موتور در اتاق تست است. همچنین دسا بر اساس سفارش مشتریان محترم نسبت به آزمون انواع موتور (دیزلی، دوگانه سوز، گازسوز) در کاربری‌های مختلف اقدام می‌نماید.

     آزمون موتور با دور متغیر

برای آزمون موتورهای دور متغیر از ترمز آبی استفاده می‌شود. این اتاق‌ها مجهز به ترمز آبی از شرکت‌های معتبر سازنده‌ی این تجهیزات نظیر SCHENCK، HORIBA، TAYLOR و ... است که قابلیت آزمون موتورهای نو و تعمیری تا توان 3600 کیلووات را دارند. همچنین اتاق آزمون موتور ملی د87 عبارت است از: توانایی ایجاد شرایط آب و هوایی با دما و رطوبت مختلف برای آزمون عملکرد موتور، سامانه پایش و تنظیم شرایط سوخت، دارا بودن بیش از 100 ورودی و خروجی برای ثبت اطلاعات موتور، قابلیت آزمون موتورهای مختلف با کاربری راه‌آهن، دریایی و نیروگاهی. همچنین کلیه‌ی تجهیزات به روز دارای استاندارد‌های جهانی است که به منظور اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی نظیر DNV، UIC و ... تهیه و نصب شده‌اند.

     تاریخچه‌ی برخی از موتورهای برند مطرح آزمایش شده در شرکت دسا
     برخی از مهمترین آزمون‌های انجام شده